Корнинська селищна територіальна громада

Житомирська область, Житомирський район

Консультація юристів системи БПД: хто може отримати відстрочку від мобілізації для догляду за родичами

Дата: 24.05.2023 09:17
Кількість переглядів: 44

Консультація юристів системи БПД:  хто може отримати відстрочку від мобілізації для догляду за родичами

До Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги громадяни часто звертаються з питаннями щодо відстрочки від мобілізації, зокрема для догляду за родичами літнього віку або з інвалідністю.

Юристи місцевого центру проаналізували, які питання ставлять найчастіше, та підготували роз’яснення.

Чи можна отримати відстрочку від мобілізації, якщо доглядаєш за людиною похилого віку чи з інвалідністю?

Відповідно до статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», право на відстрочку мають опікуни людини з інвалідністю, визнаної судом недієздатною. А також ті, що здійснюють догляд за людиною, яка за висновком МСЕК або лікарської комісії потребує постійного догляду і немає інших близьких осіб, які можуть здійснювати такий догляд. 

 

У чому різниця між опікою та доглядом?

Відповідно до частини 6 статті 13 ЗУ «Про соціальні послуги», опіка встановлюється над недієздатною людиною, яка має стійкі психічні розлади та не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, за рішенням суду.

Догляд встановлюється над людьми, які потребують стороннього догляду у зв’язку зі станом здоров’я чи інвалідністю, без звернення до суду за висновком МСЕК або лікарської комісії.

За ким можна здійснювати догляд?

Частина 6 статті 13 ЗУ «Про соціальні послуги» роз’яснює, що догляд можна здійснювати тільки за членами своєї сім’ї, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права і обов’язки.

Якщо мати чи батько старші 80 років, але не мають інвалідності. Чи можна оформити догляд для отримання відстрочки від служби?

Можна оформити догляд за громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями. Для цього обов’язково отримати висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді, відповідно до частини 6 статті 13 ЗУ «Про соціальні послуги».

У статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» також зазначається, якщо батьки, дружина або батьки дружини мають інвалідність І чи ІІ групи, такі військовозобов’язані мають право на відстрочку без оформлення догляду чи опіки.

Чи може чоловік 18 – 60 років перетнути кордон, якщо здійснює догляд або опікується недієздатною людиною?

Можуть перетинати державний кордон у супроводі тих осіб, над якими здійснюється догляд або встановлена опіка (Постанова 57 КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України»).

Додаткові запитання можна поставити юристам системи безоплатної правової допомоги:

За номером 0 800 213 103, контактний центр системи БПД. Дзвінки безкоштовні. Юристи на зв’язку щодня.

Написати юристу в телеграм https://t.me/LegalAidUkraineBot

Або звернутися до найближчого бюро правової допомоги: https://bit.ly/bpd_buro

Проконсультуватися можна не лише з питань мобілізації, а й щодо розв’язання інших життєвих питань у правовий спосіб, звертайтеся до Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, що знаходиться за адресою: м.Бердичів, вул. Чорновола, 9,   тел. (068)291-9018 або до  Попільнянського бюро правової допомоги за адресою: смт. Попільня, вул. Горького, 6 А; тел. (04137) 5-10-04.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь