Доступ до водойм: ніхто не може забороняти ловити рибу і купатися

Дата: 13.01.2021 10:52
Кількість переглядів: 2106

  • до водойм: ніхто не може забороняти ловити рибу і купатися

 

   Кожному громадянину Конституцією України гарантується право користування природними ресурсами, серед яких і водокористування. Водний кодекс України виділяє два види водокористування - загальне та спеціальне.  Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.   Загальне користування є безкоштовним і право такого використання є у кожної людини, і, як правило, для його виникнення не потрібно здійснювати якихось додаткових дій, в тому числі, немає необхідності у видачі окремого дозволу.

Загальне водокористування включає:

  • плавання на човнах;
  • купання;
  • любительське та спортивне рибальство;
  • водопій тварин (наприклад, при випасі великого рогатої худоби);
  • забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць.

Перераховані вище дії можливі на будь-яких видах водних об'єктів: річках, озерах, водосховищах, ставках з урахуванням деяких обмежень.

         Частина 2 статті 47 Водного кодексу визначає, коли право загального водокористування може бути обмежено. Так, винятками із загального користування є ті випадки, коли водойма віднесений до природно-заповідних фондів; коли водойма є спеціальною - питною, лікувальною або технічною чи на ділянці, де знаходиться водойма, повністю заборонено вилов будь-яких живих істот; або заборона ловити рибу в період нересту. Такі винятки мають бути прямо передбачені в рішеннях міськими і районними радами з метою забезпечення здоров'я і життя людей або збереження і безпеки навколишнього середовища. При цьому для прийняття таких рішень потрібно мати рекомендацію про необхідність введення обмежень від органу / органів, що займаються безпекою навколишнього середовища або санітарною та епідеміологічною безпекою.

Про встановлені обмеження органи місцевої влади зобов'язані повідомляти місцеве населення (як правило, шляхом розміщення відповідних табличок "Вилов риби заборонено" або "Не можна купатися" і оприлюдненням рішень на своїх офіційних сайтах).

 Необхідно звернути увагу, що  статтею 47 Водного кодексу України прямо встановлено заборону особам, які орендують водний об'єкт, забороняти загальне водокористування людей. Крім того,  ст. 51 ВК передбачено, що заборона загального водокористування є підставою для розірвання договору оренди.

Необхідно відрізняти повну заборону загального водокористування та його обмеження. Так, згідно з положеннями статтей 47 та 51 Водного кодексу України, орендар має право в деяких місцях водойми забороняти ловити рибу або купатися, плавати на човні і визначати конкретні місця, де це можна робити (при визначенні таких місць враховується традиційні масові місця відпочинку). Про введенні будь-яких   обмежень орендар зобов'язаний повідомити місцеве населення, в тому числі і вказати в якому місці все ж не обмежена риболовля, купання та інше.

        Якщо про обмеження  орендаря не повідомлено населення, вважається, що право загального водокористування можна реалізувати без будь-яких обмежень.

 

Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь  до   Попільнянського бюро правової допомоги за адресою:   смт. Попільня вулиця Горького, 6 а, телефон (04137) 2-51-04.


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь